نقـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــد

همدردی با مردم سخت کوش کشور زیبای ژاپن

ژاپن، بر خلاف آنچه همگان در مورد آن می ژندارند کشوری است با سابقه ای کم نظیر. ادبیات این کشور به هفت قرن قبل از میلاد مسیح باز می گردد. زمانی که شاید در نقاط دیگر دنیا حتی خانه ای هم وجود نداشته، فرهنگ در میان ملت ژاپن به سختی تمرین می شده. ژاپن، کشوری است با بلند ترین و کوتاه ترین فرم های ادبی. شعر های هایکو، نوشته های بسیار کوتاهی است که شمار سیلاب هایش هیچ گاه از عدد 17 تجاوز نمی کند. با این حال حتی گونه های دیگر ادبی آنان از شمار بلند ترین نوشته های ادبی در دنیا محسوب می شود. ملتی سخت کوش که نه تنها به خود بلکه به دنیا نیز بسیار خدمت کرده است. سالیانه بسیاری از ما، حتی در ایران، از محصولات این کشور بهره می بریم. از این جمله می توان به معروف ترین آنها، یعنی سونی، اشاره کرد. سونی شرکتی است چندین ملیتی که نه تنها در ژاپن بلکه در بسیاری از کشور های دیگر دنیا، از جمله میهن خود ما، کار خانه دارد. سالیانه بسیاری از مردم به خاطر محصولات این شرکت و دیگر شرکت های مشابه زندگی را آسوده تر و زیبا تر تجربه می کنند. 

 

ژاپن کشوری است با شرایط منحصر به فرد. علاوه بر واقع شدن بر یکی از خط های اصلی زلزله، در نقطه ای از اقیانوس آرام واقع شده که هر ساله آماج حمله های این اقیانوس نه چندان آرام قرار می گیرد.ژاپن کشوری است کوهستانی. از معروفترین نام هایی که همگان بر آن واقف اند، می توان به کوه فوجیاما اشاره کرد. این کوه از سنبل های همیشگی در زندگی معمولی و حرفه ای مردم ژاپن بوده است. از جمله ی آنها می توانیم به فوجی فیلم شرکت بسیار معروف تولید وسایل حرفه ای عکاسی اشاره کنیم. از سوی دیگر این کشور به دلیل ریزش های مداوم جوی، محیطی بسیار سبز دارد. این باعث شده که از دیرباز تا کنون رابطه ی مردم با طبیعت آنچنان قوی بر قرار شود که بر هر کسی پر واضح خواهد بود. 

 

زبان کشور ژاپن، تنها زبان در دنیاست که هیچ مشابهی ندارد. می توان گفت که این زبانتنها زبان یتیم در دنیاست. ژاپن با داشتن سه گونه ی مختلف زبانی، از عجیب ترین کشور های دنیا در زمینه ی زبان است.

 

مردم این کشور بسیار سخت کوش بوده و برای خود محیطی بسیار امن و زیبا فراهم کرده اند.

 

زلزله ی روز پیش در ژاپن قدرتی معادل 9 ریشتر داشت. بیایید مقایسه ای کوچک با زلزله ی چندین سال پیش شهر بم کنیم. این زلزله توانی معادل 6.5 ریشتر داشت. تعداد کشته های آن به صد و چل هزار نفر رسید. حال آنکه ژاپن تا کنون در حدود یکصد نفر کشته داشته است. این کنته نیز نباید از یاد رود که حدود نیم ساعت بعد از زلزله، سونامی بسیار عزیمی که ارتفاع آن به ده متر نیز می رسیده است خاک کشور ژاپن را در نوردید.

 

بیایید برای نجات یافتگان این حادثه آرزوی سلامت کنیم. کاش راهی بود تا به کمک این مردم بشتابیم.

 

ح.الف.ی

+   حامد اخلاقی ; ۱٢:٢۱ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٩/۱٢/٢۱

design by macromediax ; Powered by PersianBlog.ir